VIEŠOJO INTERESO GYNIMO

FONDAS

Mieli Bičiuliai, 

dėkojame už Jūsų skiriamą paramą ir pagaliau pristatome savo naujienlaiškį.

Pagalba Ukrainai šiuo metu, žinoma, yra svarbiausia, tačiau taip pat tęsiame ir tai, ką pradėjome gindami viešąjį interesą, ir siekiame tai daryti kaip galime geriausiai. 

Nuo šiol naujienlaiškio pagalba galėsite sužinoti apie vykstančius viešojo intereso gynimo teisminius procesus, jų inicijavimo prasmę ir tikslus, šių bylų naujienas ar jau įvykusių įdomybes, o mūsų interentiniame puslapyje galėsite peržiūrėti ar atsisųsti aktualius teisinius dokumentus:

  • kreipimusis į valdžios institucijas, 

  • skundus bei ieškinius teismams,

  • apeliacijas,

  • teismų nutartis ir sprendimus.

Kas mes? 

Viešojo intereso gynimo fondas yra vienintelė nevyriausybinė organizacija Lietuvoje, kuri pati inicijuoja viešojo intereso gynimo bylas teismuose, kai to nedaro prokuratūra ir kitos valstybės institucijos. Taip VIGF siekia sukurti efektyvią pilietinę teisinio apsigynimo sistemą Lietuvoje.

Kaip veikiame? 

Fondas yra išlaikomas remiantis sutelktinio finansavimo principu. Jis nėra priklausomas nuo valdžios ar ES projektinių fondų, nes tai – ne projektas. Visa Fondo veikla vykdoma tik iš surenkamos paramos.

Jūsų paskirta 1,2% parama praeitais metais sudarė didžiąją mūsų gautų finansų dalį. Esame Jums labai už tai dėkingi ir kviečiame remti ir šįmet.

Nuo 2022 m. paramą galima skirti tik 
internetu supaprastinta tvarka. Tad jei pildėte paramos prašymą ranka, nepamirškite jo atnaujinti!

Parengėme išsamią instrukciją, kaip tai padaryti greitai ir paprastai – pasinaudokite!

DIENOS TEMA:​

Kur "šuo pakastas" po Kauno senamiesčio grindiniu?​

Kaune vyksta Vilniaus gatvės paveldinio akmeninio grindinio rekonstrukcija. Ginčas kilo dėl saugoma vertybe  pripažinto šio grindinio išsaugojimo, kurį Kauno miesto savivaldybės administracija užsimojo supjaustyti vienodo storio trinkelėmis.

Taigi, kur „šuo pakastas”? Jeigu vertybe yra pripažįstamas pats rankų darbo akmens grindinys, jis negali tapti tik medžiaga akmeninėms trinkelėms gaminti. Tai būtų įmanoma tik prieš tai išbraukus jį iš Kauno Senamiesčio vertingųjų savybių sąrašo. Savivaldybės spekuliacijos neįgaliųjų interesais tapo tik pretekstas, kuriuo siekiama pateisinti rangos darbų supaprastinimą. Yra daugybė įvairių variantų, kaip neįgaliųjų, vaikų vežimėlių ar dviratininkų pravažumo poreikiai sprendžiami kitų Europos miestų senamiesčiuose.

Į bylą, kuri pradėta nagrinėti teisme, suinteresuotu asmeniu pavyko įsitraukti Viešojo intereso gynimo fondui. Teismo posėdyje Savivaldybė ir Paveldosauga sutarė pakloti bandomąją gatvės atkarpą ir įvertinti, ar ji atitinka paveldosauginius reikalavimus. 

 

Byloje laukiama platesnių ekspertinių įvertinimų. VIGF galės prašyti teismo netvirtinti taikos sutarties (jeigu būtų nutarta visą Vilniaus gatvę tiesti pjaustomais grindinio akmenis), tik remdamasis specialistų išvadomis.

KITOS TEMOS:

Girionių mokslo miestelyje nespręsta įkurdinti kalinius​​

Girionių bendruomenė buvo pastatyta prieš faktą, kad Kalėjimų departamentas jų mokslo miestelyje įkurdins kalinius. Tačiau inicijuotas sėkmingas teismo procesas, ir skundas Teisingumo ministerijai šį planą jau pakeitė. (plačiau ateityje)

Apeliacija Klaipėdos Rumpiškės kvartalo byloje

Klaipėdoje miesto savivaldybė užsimojo rekonstruoti daugiau negu 10 he Rumpiškės kvartalo teritoriją.  Projektas „prasuktas” taip gudriai, kad apie tai gyventojai sužinojo tik pradėjus masiškai šalinti saugomus medžius daugiabučių kiemuose. Ir visa tai, žinoma, tik „vardan žmonių gerovės”.

VIGF kartu su Asociacija „Klaipėdos žalieji” inicijuotoje byloje pavyko išgelbėti dalį medžių ir atsisakyti visuomenei nepriimtinų sprendinių. Byla net kelis kartus keliavo teisminio proceso piramide aukštyn-žemyn. Tačiau jau dabar galime konstatuoti, kad byloje pasiektas geriausias įmanomas rezultatas, nors galutinio teismo verdikto dar reikės sulaukti. Kovo 25 d. VIGF Advokatas nagrinėjamoje byloje jau antrą kartą pateikė apeliaciją dėl nepalankaus pirmosios instancijos teismo sprendimo. Taigi byla dar nebaigta.

VIGF dalinasi surinkta parama su Ukraina​

1000 Eur iš viešojo intereso gynimui paaukotų lėšų pervedėme “Paramai Ukrainai”. Kviečiame nelikti abejingais, prisidėti kuo galite. Slava Ukraini!

ARTĖJANČIOS TEMOS:

Vilniaus želdinių aktualijos​​

Ar Vilniaus Tauro Kalnas – tik savivaldybės finansinis projektas ir ar visuomenės ir specialistų balsai dar ką nors reiškia šios savivaldybės klerkams?

Šiuo metu VIGF inicijuota teisminė byla vis dar pirmoje teismo instancijoje, nagrinėjimo eigoje.

Byla išnagrinėta 2022-04-12 Vilniaus apygardos administraciniame teisme, sprendimas bus skelbiamas 2022-05-03 16:00

Ar Vilniaus savivaldybei galioja jų pačių nustatytos Želdinių priežiūros taisyklės 
ir kokia teismų galia (ar negalia) tai sprendžiant?

Miškų kirtimas saugomose teritorijose​​

VIGF inicijavo naują bylą dėl rengiamos Utenos miškų tvarkymo schemos. Pagal ją miško kirtimai saugomose teritorijose bus projektuojami artimiausią dešimtmetį Anykščių, Ignalinos, Molėtų, Utenos, Visagino, Zarasų miškuose, nenustačius tinkamos teisinė apsaugos saugomoms vertybėms.

Norite sužinoti naujienas?

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį!

Fluent: Naujienlaiškis